Warning: include_once(widgets/sb_widget_tabs.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 69

Warning: include_once(): Failed opening 'widgets/sb_widget_tabs.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/share/pear') in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 69

Warning: include_once(widgets/sb_widget_flickr.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 71

Warning: include_once(): Failed opening 'widgets/sb_widget_flickr.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/share/pear') in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 71

Warning: include_once(widgets/sb_widget_video.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 74

Warning: include_once(): Failed opening 'widgets/sb_widget_video.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/share/pear') in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 74

Warning: include_once(widgets/sb_widget_cat_banner.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 76

Warning: include_once(): Failed opening 'widgets/sb_widget_cat_banner.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/share/pear') in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 76

Warning: include_once(widgets/sb_widget_comment.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 77

Warning: include_once(): Failed opening 'widgets/sb_widget_comment.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/share/pear') in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 77

Warning: include_once(widgets/sb_widget_quote.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 78

Warning: include_once(): Failed opening 'widgets/sb_widget_quote.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/share/pear') in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 78

Warning: include_once(widgets/sb_widget_contact_info.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 80

Warning: include_once(): Failed opening 'widgets/sb_widget_contact_info.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/share/pear') in /home/cariran/public_html/wp-content/plugins/bingo-ruby-core/bingo-ruby-core.php on line 80
فواید توربوشارژر در خودرو - اطلاعات جامع ماشین | فروش اقساطی خودرو
مقالات

فواید توربوشارژر در خودرو

165بازدیدها

فواید توربوشارژر در خودرو  باعث شده است که تعداد زیادی از خریداران خودرو، تمایل بیشتری نسبت به خرید خودورهای توربوشارژردار داشته باشند.

در زمان کنونی که سوخت یکی از ارزنده ترین منابع بشری است با به کارگیری سیستم هایی نظیر توربوشارژر باعث شده است که علاوه بر کاهش سوخت قدرت موتور نیز افزایش پیدا کند.

 

مزایای توربوشارژر در خودرو

 

 

توربوشارژر یک کمپرسی است که با زیاد کردن توان مکش هوای ورودی توسط موتور خودرو، باعث افزایش اکسیژن ورودی و احتراق بهتر سوخت و بیشتر شدن قدرت موتور و افزایش راندمان موتور می شود.

 

سیستم توربوشارژر با هدف طراحی موتورهای سبک تر و با قدرت بیشتر توسط آلفرد بوچی اختراع شد. این توربین در واقع بین خروجی دود و ورودی هوا قرار می گیرد و قدرت خود را از دود خارج شده از مانیفولد دود گرفته و باعث بهینه تر شدن مصرف سوخت می شود.

 

 

توربوشارژ به بیان ساده با استفاده از یک کمپرسور و توربین سبب می‌شود اکسیژن بیشتری برای احتراق با سوخت وارد موتور شود. نتیجه این فرآیند افزایش بازده و توان بیشتر موتور است.

پس می توان نتیجه گرفت موتوری که مجهز به توربوشارژر می باشد قدرت بیشتری نسبت به موتورهای معمولی دارد با این فایده که توبوشارژر می تواند نسبت قدرت به وزن را بهبود بخشد.

 

 

توربوشارژر

نحوه کار توربوشارژر

 

سیستم توربوشارژر از دو قسمت تشکیل شده است. توربوشارژر از دو پروانه توربین و کمپرسور تشکیل شده است که با یک محور شفت به یکدیگر وصل شده اند. در واقع می توان گفت که توربوشارژر از دو قسمت تشکیل شده است.

قسمت اول توربین و قسمت دوم کمپرسور می باشد. گازی های خروجی از مانیفولد دود بسیار پر قدرت و داغ هستند این گاز ها به سمت توربوشارژر هدایت شده و باعث به حرکت در آمدن توربین توربوشارژر می شود.

 

در مرحله بعد به دلیل بسته شدن توربین در یک جهت با کمپرسور توربین باعث به حرکت در آمدن کمپرسور می شود و کمپرسور هوای تمیز را به داخل سیلندر ها هدایت می کند. در واقع توربوشارژر نوعی سیستم دمنده است که هوا را با فشار بالا به درون سیلندر می دمد.

 

در این حالت فشار هوایی بیشتری به درون سیلندر می دمد و هرچه فشار بیشتر باشد مقدار مولکول هوا بیشتر و در نتیجه مخلوط هوا و سوخت بیشتری در سیلندر جای خواهد گرفت. هرچه سوخت بیشتر باشد، قدرت ناشی از احتراق هم بیشتر خواهد شد.

 

این امر باعث می شود که اکسیژن بیشتری وارد موتور شود و در نتجه قدرت موتور افزایش می یابد. توربوشارژر به عنوان یکی از معروف ترین عوامل پرخورانی در موتور هاست که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

 

 

 

مزایای توربوشارژر

 

 

 

توربوشارژر

 

 

یکی از فواید خودروهای توربوشارژر دار این این است که موتور های دارای توربوشارژر نسبت به موتور معمولی قدرت بیشتری تولید می کند و میتوان در این خودروها به راحتی با اندازه کوچک موتور قدرت بیشتری را به دست آورد.

 

ماشین های مجهز به توربو شارژ با قدرت برابر موتور با وزن و حجم کمتر نسبت به موتور ماشین های بدون توربو شارژر دارد، در نتیجه حجم و وزن کلی ماشین هم کمتر می شود.

این بدان معنی است که شتاب خودروی مجهز به توربو شارژر بیشتر است و سریع تر به سرعت بالاتری دست پیدا می کند و این مسئله موجب محبوبیت بسیار زیاد توربو شارژ شده است.

 

 

از دیگر مزایای توربوشارژر، افزایش راندمان موتور در ارتفاعات است. به دلیل کم بودن فشار هوا در ارتفاعات هوای کمتری به سیلندر وارد می شود.

 

ماشینهای با سیستم تنفس طبیعی در چنین ارتفاعاتی با کاهش توان مواجه می شوند، ولی ماشین های دارای توربوشارژر با وجود اینکه با کاهش قدرت مواجه می شوند، ولی اندازه این کاهش قدرت به دلیل کاهش کار لازم برای فشرده کردن گاز رقیق خیلی کمتر است.

 

توربو کردن موتور میتواند جهش بزرگی در شتاب و قدرت ماشین به وجود بیاورد خوشبختانه می توان گفت در سالهای گذشته خودروهایی که وارد کشور شده و مونتاژ می شوند همانند بسترن B30  و مزدا 3 نیو مجهز به سیستم توربوشارژر می باشند که این خود نشان از آینده درخشان صنعت خودرو ایران می باشد.

 

انواع توربوشارژر

 

تمام توربوشارژرهای تعبیه شده به روی موتورهای خودرو  کار یکسانی را انجام می دهند اما برای چرخاندن توربین از سه روش مختلف استفاده می کنند که نام آنها برگرفته از آنها می باشد.

 

 

توربو شارژر حلزونی با افزاینده سرعت

 

 

توربو شارژر حلزونی با افزاینده سرعت

 

این نوع توربوشارژر دارای یک افزاینده سرعت و یک حلزون و یا دارای دو حلزون و دو مجرا می باشد. منیفولد بخشی از موتور است که آمیزه هوا و سوخت را سیلندرها می رساند.

در خودروهای دو نوع منیفولد وجود دارد که یکی از آنها منیفود بنزین است که هوا را به درون سیلندرها هدایت می کند دیگری منیفولد دود می باشد که برای تخلیه دود اگزوز است.

 

روش کار در توربوشارژر های حلزونی با افزاینده سرعت به این گونه است که گازهای خروجی وارد منیفولد دود و از آنجا وارد حلزون می شوند اما گازهای به جای اینکه مستقیم وارد چرخ توربین شوند از روی پره های ثابت گذاشته و باانرژی بالاتر و زاویه مناسب با پره های توربین برخورد می کنند.

 

 

توربو شارژر حلزونی ساده

 

توربو شارژر حلزونی ساده

 

 

در توربوشارژر های حلزونی گازهای خروجی فقط از یک مسیر حلزونی حرکت کرده و توربو را به حرکت در می آورند. پس از آن از توربین خارج شده و وارد اگزوز شده و ازآنجا خارج می شوند.

مسیر حلزونی توربوشارژر یک معبر حلزونی شکل مارپیچ است که در درون پوسته محفظه توربین جای گرفته است که مقطه آن ثایت نیست و کاهش می یابد.

 

این کاهش باعث می شود که سرعت گازه در برخورد با توربین ثابت نگه داشته شود. چرخ کمپرسور به همراه توربین روی یک شفت نصب شده است، پره های کمپرسور دارای انحناست و تحت تاثیر نیروی گریز از مرگز هوا فشرده می کند.

 

 

توربوشارژر ضربانی

 

 

توربو شارژر ضربانی

 

 

برای استفاده از توربوشارژر ضربانی نیاز به یک منیفولد از نوع ضربانی می باشد. در این نوع توربوشارژر از ضربات دودهای خارج شده از سیلندر استفاده می کنند.

این کار باعث افزایش سرعت توربوشارژر می شود. منیفولد ضربانی دارای مقطع نسبتا کوچکی می باشد تا از ضربات بهره بیشتری ببرد، زیرا در منیفولد دود بزرگتر اتلاف انرژی بالاتر است.

 

شکل منیفولد ضربانی به گونه ای طراحی گشته تا از جریان گازهای آزاد (بدون ضربه) نیز به خوبی گازهای توده‌ای (همراه با ضربه) استفاده کند؛ این ویژگی در حین شتاب گیری باعث افزایش سرعت و تداوم رسیدن انرژی گازهای خروجی به توربین، افزایش میزان اکسیژن و در نتیجه افزایش سریعتر قدرت موتور خودرو می‌شود.

 

 

 

 

برای اطلاع از قیمت خودرو مورد خود به روی لینک کلیک کنید و یا برای خرید خودرو اقساطی می توانید با کارشناسان این وبسایت در تماس باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید